Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży Piłki Siatkowej

17-06-2013
Kategoria: Piłka siatkowa
Napisał: nun
W dniach 6 – 9 czerwca 2013 roku w Rawie Mazowieckiej odbyły się eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Piłki Siatkowejj. Jest to coroczna po Mistrzostwach Polski najbardziej prestiżowa impreza w młodzieżowej siatkówce.

Na starcie stanęło 16 reprezentacji. Niestety tylko osiem z nich zakwalifikuje się do turnieju finałowego. Kadra województwa warmińsko – mazurskiego, którą prowadzi trener Tomasz Jodko, rywalizowała w grupie z reprezentacją kadry Mazowsza oraz reprezentacjami województwa lubelskiego oraz lubuskiego. Dwa zespoły najlepsze w grupie uzyskiwały awans do finału.

Wiodącym rocznikiem w tym roku jest rocznik 1997, ale trener Jodko posiłkował się róweniż czterema zawodniczkami z rocznika 1998. Dużym osłabieniem był fakt, że rozgrywająca Weronika Wołodko nie mogła pojechać z zespołem z powodu kontuzji ścięgna Achillesa. Trzon zespołu tworzyły zawodniczki z zespołu "Zryw – Volley" Iława (brązowe medalistki Mistrzostw Polski młodziczek z 2012 roku) oraz zawodniczki SPS "Sparty" Braniewo (Vicemistrzynie Polski młodziczek z 2013 roku).

Trener Jodko miał lekkie obawy przed turniejem, gdyż indywidualnie są to bardzo dobre zawodniczki czołowe w kraju, ale było bardzo mało czasu na zgranie się ze sobą. Pokazał to pierwszy mecz z województwem lubelskim. Pierwsze dwa sety padły łupem zawodniczek lubelskiego. W trzecim secie warmińsko – mazurskie w końcówce seta odwróciły wynik i przechyliły szalę zwycięstwa na swoją stronę. Niestety w decydującym czwartym secie podopieczne trenera Jodko uległy 23:25 i w cały mecz przegrały 1:3. Był to słaby początek turnieju i losy naszych dziewczyn strasznie się skomplikowały. W drugim meczu naszej grupy Mazowsze gładko pokonało Lubuskie 3:0.

Lubelskie – Warmińsko-Mazurskie 3:1 (25:20, 25:22, 26:28, 25:23)

Mazowsze – Lubuskie 3:0

W drugim dniu turnieju Warmianki miały już nóż na gardle. Konsekwencją przegranej byłoby zakończenie turnieju. Jednak zagrały bardzo dobry mecz. Były lepsze o dwie klasy od swoich przeciwniczek z lubuskiego i rozgromiły je bardzo wysoko 3:0. Pokazują to dodatkow wyniki w poszczególnych setach. W drugim spotkaniu tej grupy Mazowsze po bardzo zaciętej walce wygrało z lubelskim 3:2.

Lubuskie – Warmińsko-Mazurskie 0:3 (14:25, 14:25, 12:25)

Mazowieckie – Lubelskie 3:2

Trzeci dzień był dniem rozstrzygnięć. W pierwszym meczu lubelskie zgodnie z przewidywaniami gładko ograło lubuskie 3:0. Natomiast bardzo ciekawie zapowiadał się pojedynek warmińsko – mazurskiego z Mazowszem. Podopieczne trenera Tomasza Jodko musiały wygrać ten mecz 3:0 lub 3:1, żeby awansować. Inny wynik premiował awansem zespół faworyzowanego przez wszystkich Mazowsza. Siatkarki z naszego regionu rozkręcały się z seta na set w tym turnieju, widać to było i w tym meczu. Pierwszy set koncertowa gra Warmianek i wygrana 25:15. W drugim secie nie było już tak kolorowo. Zespół z Mazowsza, który posiadał chyba największy parametr w zespole, prowadził w końcówce seta. Jednakże nasze zawodniczki zachowały zimną krew, podbiły kilka piłek w obronie i wyprowadziły skuteczne kontrataki, wygrywając drugiego seta 25:22. W tym momencie zaczęły się nerwy, ponieważ to zespół z Mazowsza miał nóż na gardle. Trzeci set troszeczkę słabsza gra Warmii i Mazur i w konsekwencji porażka 21:25. W tym momencie było 2:1 dla Warmii i kluczowy set dla losów tego meczu oraz awansu w turnieju. Kto wygrywa czwartego seta jest w finale. Zawodniczki trenera Jodko ponownie pokazały charaker i zimną krew to oraz dobre zmiany trenera w kluczowych momentach zadecydowały o tym, że to jednak Warmia i Mazury wygrała ten set 25:21, cały mecz 3:1 i awansowały do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży!

Mazowieckie – Warmińsko-Mazurskie 1:3 (15:25, 22:25, 25:21, 21:25)

Lubelskie – Lubuskie 3:0