srebrne Spartanki

22-09-2014
Kategoria: Piłka siatkowa
Napisał: nun
SPARTA BRANIEWO ZE SREBREM NA OGÓLNOPOLSKIM TURNIEJU PIŁKI SIATKOWEJ MŁODZICZEK W KWIDZYNIU 20.09.2014!

Turniej był bardzo mocno obsadzony. Przyjechały silne ekipy, które liczą się co roku w walce o medale Mistrzostw Polski wszystkich kategorii wiekowych. Były to kolejno reprezentanci województwa kujawsko – pomorskiego: "Joker" Świecie, "Pałac" Bydgoszcz, "Budowlani" Toruń, "Siatkarz" Koło, WTS Włocławek, "Culmen" Chełmno; województwa pomorskiego MTS Kwidzyn oraz z Warmii i Mazur: SPS "Sparta" Braniewo.

Zespoły walczyły w dwóch czterozespołowych grupach. Grano systemem 2-setowym do 25 punktów. Każdy wygrany set był nagradzany 1 punktem. Spartanki w grupie trafiły na "Joker" Świecie, "Siatkarz" Koło oraz "Budowlanych" Toruń.

Pierwszym rywalem braniewianek był zespół ze Świecia. Na początku meczu Spartanki były trochę spięte co przejawiało się w słabej skuteczności. Dopiero w końcówce seta przejęły inicjatywę. Skuteczny atak Wiktorii Szymonowicz po bloku rywalek dał "Sparcie" zwycięstwo 25:22. W drugim secie do stanu 16:16 trwała zażarta walka punkt za punkt. Jednak od tego momentu "Sparta" włączyła "czwarty bieg", a skuteczna obrona oraz kontrataki stłamsiły zespół "Jokera" i to Braniewianki wygrały tą partię 25:17 oraz cały mecz 2:0. Było to niezwykle cenne zwycięstwo i 2 punkty na na zachętę na rozpoczęcie rozgrywek.

Kolejnym przeciwnikiem dzielnych Spartanek był dotąd nieznany nam zespół "Siatkarza" Koło. Przebieg tego meczu był niezwykle dramatyczny i nieprzewidywalny. Siatkarki z "Koła" prowadziły w tym secie 23:16 i wydawało się niemal wszystkim kibicom zgromadzonym tego dnia w hali, że ten set już jest przesądzony. Jednakże po raz kolejny nasze zawodniczki pokazały charakter i swoją nieustępliwość i wiarę w swoje umiejętności. Niemożliwe stało się faktem. Sparta wygrała tą partię 25:23 !!!!! Drugą partię znowu braniewianki zaczęły bardzo źle. Pojawiły się ogromne problemy z przyjęciem zagrywki, ponieważ rywalki postawiły na bardzo mocny serwis. Do stanu 13:1 Spartanki nie miały nic do powiedzenia. Przegrywając tyloma punktami, trener Sparty zdecydował się na 2 zmiany w składzie, które okazały się strzałem w dziesiątkę. Na boisku zameldowały się Anna Kurzyńska oraz Natalia Jurczykowska i to one poderwały do walki cały zespół, który sukcesywnie odrabiał wielką stratę punktową. Spartanki zwietrzyły swoją szanse i nagle na tablicy pojawił się wynik 20:20. Odrabiając tak wielką stratę, nie można było już tego wypuścić, rywalki były załamane, a Sparta dobiła niewiedzącego trochę co się dzieje przeciwnika. Wygrana w tym secie 25:20 i ponownie cały mecz 2:0 wprawiła w niesamowitą radość cały zespół z Braniewa. Dzięki takiemu obrotowi sprawy Sparta po 2 meczach zapewniła sobie awans do wielkiego finału całego turnieju. W międzyczasie rywale grupowi podzielili się punktami między sobą i stało się jasne że 1 miejsce w grupie jest już przesądzone.

Do trzeciego spotkania Spartanki przystąpiły troszeczkę już wyluzowane, ale dalej skupione, rywalkami były Budowlani Toruń. Pierwszy set przebiegał całkowicie pod kontrolą dobrze dysponowanych tego dnia Braniewianek. Po dobrej grze Spartanki pewnie wygrały 25:17. W drugiej partii trener zespołu przemeblował połowę składu, pozwolił dać pograć zawodniczkom, które mają mniej okazji do gry. Do stanu 20:20, gra była wyrównana, jednak to zespół Sparty popełnił kilka błędów w końcówce i przegrał partię 21:25. Całe spotkanie zakończyło się remisem 1:1 i każdy zespół zapisał na swoim koncie po jednym punkcie.

W batalii o złote medale i wygranie całego turnieju zespół Sparty Braniewo napotkał bardzo silny zespół Pałacu Bydgoszcz, który słynie z bardzo dobrej pracy z młodzieżą, co roku walczy o medale Mistrzostw Polski. Jest to ubiegłoroczny Mistrz Polski młodziczek. Spartanki nie były faworytkami tego spotkania. Niestety, tego dnia, Pałac był poza zasięgiem Braniewianek. Mecz zakończył się szybkim 2:0 dla bydgoszczanek w setach 25:15, 25:16. Mimo wszystko srebrny medal i 2 miejsce na takim mocno obstawionym turnieju to ogromny sukces siatkarek z Braniewa.

Osiągnęliśmy bardzo korzystny rezultat. Cieszy mnie bardzo dobra postawa mojego zespołu. Dokonywaliśmy dzisiaj rzeczy niebywałych, wygrywając przegrane sety oraz odrabiając niewiarygodne straty punktowe. 2 miejsce to sukces, utwierdzający mnie, że dobrze przygotowaliśmy się do nadchodzącego sezonu oraz, że idziemy w dobrym kierunku i nasza ciężka praca nie idzie na marne. Po takich meczach zespół zbiera kolosalne doświadczenie, tak bardzo nam potrzebne. To się przełoży na grę w lidze wojewódzkiej. Jednak dalej musimy pracować nad swoją grą. Jestem dumny, że potrafimy odnajdywać się w sytuacjach bardzo trudnych i wychodzić obronną ręką z sytuacji praktycznie bez wyjścia. Musimy jeszcze dużo pracować nad skutecznością w poszczególnych ustawieniach, bo te wysokie straty się z czegoś biorą i doskonale zdaję sobie sprawę, że nie zawsze się uda mordercza pogoń za przeciwnikiem. Dziś jesteśmy zadowoleni i się cieszymy. Przed nami kolejne turnieje towarzyskie i najważniejsze mecze ligowe, które odbędą się na przełomie października i listopada – podsumował Dominik Sobczak

SPS Sparta Braniewo : Izabella Stefanowicz, Wiktoria Szymonowicz, Marta Niedbała, Aleksandra Biedrzycka, Pola Dajnowska, Alicja Mućka, Natalia Jurczykowska, Natalia Goch, Anna Kurzyńska, Julia Gursztyn. Trener : Dominik Sobczak