Zanurzenie się w lodowatej wodzie wywołuje w organiźmie odruchy obronne. Zwiększa się kilkukrotnie ukrwienie tkanek. Charakterystycznym objawem jest czerwona "opalenizna" morsów po wejściu do wody. Tkanki więc są kilkukrotnie lepiej ukrwione niż w warunkach normalnych.
Wzmożone ukrwienie powoduje lepszą przemianę materii, przyspiesza gojenie się urazów, regeneruje i odżywia komórki, przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, również powoduje podwyższenie się progu bólu. Można skaleczyć się w wodzie i nawet nie poczuć.
W latach 70-tych XX wieku japońscy lekarze zapoczątkowali metodę leczenia zimnem (krioterapię całego ciała) do profilaktyki i leczenia zespołów depresyjnych. Oznacza to, że działanie zimnem na całe ciało ma duży korzystny wpływ na psychikę. Wzrasta stężenie endorfin i adrenaliny. Ci którzy zażywają kąpieli zimowych mogą odczuwać duży przypływ energii, odświerzenie umysłu, przypływ zadowolenia, zwiększenie koncentracji, odczucie pozytywnego nastawienia do siebie i innych. Poprawia sie koordynacja ruchowa. Następuje też obniżenie poziomu lęku. Poprawia się humor, wyostrza inteligencja.
Pomimo mrozu i zanurzenia się w lodowatej wodzie można odczuć gorąco, szczególnie po wyjściu z wody. Systematyczne kąpiele powodują stabilne wzmocnienie systemu obronnego organizmu, znane są przypadki wyleczenia z zakażenia wirusem HIV.
Wszystkich zainteresowanych zimowymi kąpielami zapraszamy w niedzielę nad braniewską Pasłękę (wodospad ok. 12.00), kąpielisko na Piekiełku (11.00), jezioro Pierzchalskie (9.45)
w skrócie ...
Otwarte Mistrzostwa Powiatu Braniewskiego