11-01-2018
Kategoria: Piłka siatkowa
Napisał: nun

Zwycięstwo w I Turnieju Finałowym Juniorek.

W weekend (6/7 stycznia) w Braniewie odbył się pierwszy z dwóch turniejów finałowych Mistrzostw Województwa w Siatkówce Juniorek. Gospodyniami imprez są zwyciężczynie grup wstępnego etapu rozgrywek. W Braniewie znakomitą dyspozycje z eliminacji potwierdziły siatkarki miejscowej "Sparty". Wygrały wszystkie mecze tracąc zaledwie jednego seta w meczu z "Truso" Elbląg.

Sobota

Nasze siatkarki podejmowały SMS Ostróda. Wiadome było, że będzie to trudne spotkanie, bo zawodniczki z Ostródy to zespół grający bardzo ambitnie i walczący zawsze do końca. Dwie pierwsze partie łatwo wygrały zawodniczki z Braniewa po bardzo dobrej grze (25:17, 25:12). W trzecim secie obudziły się przeciwniczki z Ostródy. Przy stanie 24:24, dobrą zmianę dała Agata Plaga, która wraca już do zdrowia po kontuzji i zdobyła dwa punkty z lewego skrzydła, co dało zwycięstwo 26:24 i cały mecz 3:0. Na hali zapanowała euforia, bo pierwszy mecz w tak trudnym turnieju jest zawsze kluczowy.

Najlepszą zawodniczką spotkania została rozgrywająca Sparty Braniewo Zuzanna Górska, która odebrała pamiątkową statuetkę z rąk pana radnego Jacka Gawrysia.

W drugim spotkaniu tego dnia UKS "Chemik" Olsztyn pokonał MKS "Truso" Elbląg 3:0. Dwa pierwsze sety były bardzo wyrównane, o czym świadczą wyniki (25:23, 26:24), a w trzecim olsztynianki wygrały wysoko 25:17.

Niedziela

W drugim dniu turnieju, w porannej sesji gospodynie SPS "Sparta" Braniewo podejmowały MKS "Truso" Elbląg. Był to trudny mecz dla naszych siatkarek. Co prawda w tym sezonie nasz zespół dwa razy ograł elblążanki w kategorii juniorek (dwa razy po 3:0), ale to nie miało dużego znaczenia, ponieważ w finałach gra się tak naprawdę od nowa. Mecz bardzo dobrze zaczęły elblążanki. Wprawiły w osłupienie licznie zgromadzoną i głośną braniewską publiczność. Silna zagrywka oraz mądra gra w kontrataku dała wysoką przewagę 11:1 dla Truso. Braniewianki były tym nieco oszołomione. Po przerwach zarządzonych przez trenera "Sparty", powoli gra zaczęła się braniewiankom kleić. Co prawda tego seta nie udało się już uratować (20:25), ale w drugiej partii nasze siatkarki wróciły do swojej normalnej dyspozycji. Dobrą zmianę dała po raz kolejny Agata Plaga, która natchnęła cały zespół do lepszej gry. Drugi set skończył się wynikiem 25:15. W trzeciej partii oba zespoły grały bardzo dobrze, ale kilku punktową przewagę zbudowały braniewianki i nie oddały jej już do końca(25:21). Natomiast w czwartym secie "Sparta" prowadziła już 14:9 i wydawało się, że spokojnie wygra, ale wtedy na zagrywkę weszła rozgrywająca "Truso" i zagrała 5 punktowych zagrywek i z przewagi nic nie zostało. "Sparta" jednak się nie załamała i walczyła dalej ambitnie o każdą piłkę, nawet te, które leciały poza bandami wyznaczającymi pole gry. Dramatyczna końcówka tego seta i zwycięstwo 25:21 i cały mecz 3:1. Statuetkę dla najlepszej zawodniczki meczu otrzymała Agata Plaga. Niestety kontuzji w tym meczu nabawiła się środkowa bloku Klaudia Furtak.

W czwartym meczu UKS "Chemik" Olsztyn bez problemu pokonał SMS Ostróda 3:0. Był to mecz bez historii, wyraźne zwycięstwo faworyta całych rozgrywek.

Ostatnia kolejka gier zapowiadała się bardzo ciekawie. O 3 miejsce w turnieju grały SMS Ostróda i podrażniony dwoma porażkami zespół MKS "Truso" Elbląg. Po wysoko wygranych dwóch setach Elbląg objął prowadzenie w meczu 2:0 i wydawało się, że to będzie "szybkie 3:0”. Nic bardziej mylnego. Zespół z Ostródy odrodził się i wygrał kolejno trzecią i czwartą partię. O losach meczu decydował tie – break, który był bardzo wyrównany. Minimalnie lepszy okazał się zespół z Ostródy wygrywając go 22:20 i cały mecz 3:2.

W szóstym i ostatnim meczu turnieju o 1 miejsce, zmierzyły się dwa niepokonane dotąd zespoły w całym sezonie. UKS "Chemik" Olsztyn (Mistrz Województwa Kadetek z sezonu 2016/2017 oraz uczestnik ½ Mistrzostw Polski kadetek) oraz gospodynie SPS "Sparta" Braniewo, która w tym sezonie swoją grą zadziwia najwybredniejszych kibiców siatkówki.

Mecz zaczęły lepiej Spartanki, które grały jak w transie. Nie bez znaczenia miał tu głośny doping braniewskiej publiczności. Braniewianki zbudowały kilka punktów przewagi, lecz pod koniec seta mocną zagrywką olsztynianki zaczęły seryjnie punktować i dogoniły nasze zawodniczki. Partia była grana na przewagi. Raz jeden zespół, raz drugi miał piłki setowe i okazje do skończenia seta. Udała się ta sztuka "Sparcie", a decydujący punkt spektakularnym atakiem w 4 metr boiska zdobyła Wiktoria Szymonowicz. Wynik seta 31:29 dla "Sparty".

Drugi set wyglądał podobnie. "Sparta" odskoczyła na kilka punktów i kontrolowała grę. Mimo, że w końcówce seta "Chemik" próbował dogonić znowu wynik, tym razem braniewianki wyszły z opresji obronną ręką i wygrały 25:19.

Trzeci set to był koncert naszych siatkarek. Wychodziło im dosołownie wszystko. W ataku szalały Agata Plaga, Pola Dajnowska i Wiktoria Szymonowicz, a w obronie nieprawdopodobne rzeczy wyrabiała libero Natalia Jurczykowska. To był istny pogrom 25:12 i cały mecz 3:0.

Hala braniewskiego ogólniaka pękała w szwach od hałasu i dopingu kibiców.

Najlepszą zawodniczką spotkania została Wiktoria Szymonowicz.

Za tydzień w Olsztynie turniej rewanżowy. To było dwudniowe święto siatkówki w Braniewie. Ostatni raz taka impreza była pięć lat temu, kiedy organizowaliśmy Półfinał Mistrzostw Polski Młodziczek. Na naszych meczach była licznie zgromadzona publiczność, która gorąco dopingowała nasz zespół. Była również wielka dramaturgia. Moje zawodniczki wzniosły się na wyżyny swoich umiejętności. Grały jak w transie, żywiołowy doping poniósł nas po zwycięstwa.

Chciałbym bardzo podziękować moim zawodniczkom, bo udowodniły, że są świetne. Warto przyjść i oglądać ich grę, bo przynosi ona wiele pozytywnych emocji.

Przez dwa dni graliśmy świetną siatkówkę. Tu trzeba docenić też klasę rywali z Olsztyna, Elbląga i Ostródy, bo wszystkie cztery zespoły stworzyły świetną rywalizację i gra w każdym meczu była bardzo zacięta. Wygraliśmy pierwszy turniej. Za tydzień, tj. 13-14 stycznia gramy rewanże w Olsztynie i do sukcesu jeszcze daleka droga. W tym tygodniu czeka nas ciężka praca, aby jeszcze lepiej się przyszykować do meczów rewanżowych. Jesteśmy w dobrej pozycji, ale zdajemy sobie sprawę, że to jeszcze nie koniec. Trzeba będzie walczyć o każdą piłkę, a na koniec okaże się, kto będzie najlepszy. Pamiętajmy, że nasz zespół składa się z młodszych zawodniczek, niż te, którymi dysponują rywalki. Cieszy mnie atmosfera, jaka panowała w hali. Oprawa meczowa była na poziomie Plusligi. Marzy mi się, żeby w Braniewie zapanowała moda na siatkówkę i żeby mieszkańcy częściej przychodzili oglądać mecze, bo moje zawodniczki zrobiły prawdziwy show.